tr

Kumlama – Boyama Hattı

Kumlama – Boyama Hattı

ISITMA BÖLGESİ

Belirli bir ısıtma bölgesi, rutubeti giderebilmeli ve çeliği doğru sıcaklıkta ısıtabilmelidir. Doğru kurutma koşullarını elde edebilmek için, boyanın uygulanmasından önce, tavsiye edilen çelik sıcaklığı, boyanın cinsine ve kalınlığına göre 30 °C ile 40 °C arasında olmalıdır.

KUMLAMA ÜNİTESİ

Kumlama ünitesi, çeliğin temizliğini ( ISO 8501-1 : 1988 Sa 2 1/2 – Çok yoğun püskürtme temizliği ) ve yüzeyindeki pürüzlülüğü sağlar. Püskürtme ünitesi ile birlikte bir de temizleme ünitesi olmalıdır. Bu ünite, malzeme yüzeyine püskürtülmüş aşındırıcı nesnelerin ( grit, shot ) ve tozun temizliği için önemlidir.

ÇELİĞİN TEMİZLİĞİ

Shopprimer sonrası iyi bir korozyon koruması elde edilebilmesi için, boyanacak malzemenin Sa 2 1/2½ – Çok yoğun püskürtme temizliği yapılması zorunludur. Sa 2 1/2½ yüzey hazırlığında, yüzeyde yağ, gres ve kir bulunmayacak; ayrıca pas, boya kalıntıları ve yabancı madde olmayacaktır.

ÇELİĞİN YÜZEY PÜRÜZLÜLÜĞÜ

Püskürtmeli yüzey temizlik ünitesi, çelik yüzeyleri üzerinde pürüzlü bir yüzey profili oluşturacaktır. Bu pürüz, grit, shot vb. parçacıkların cinsine ve boyutuna ve aynı zamanda bu parçacıkların çeliğe çarpma hızına bağlı olacaktır. Bu pürüz, boya için ideal bir tutucu alan oluşturacak ve bu suretle boyanın malzemeye yapışma oranını arttıracaktır.
Yüzey profili büyüteçle bakıldığında, vadi ve tepeciklerden oluşan dalgalı bir formdadır. Boyama işlemi için, en uygun yüzey profili Ry yüksekliğİ ( tepe ile vadi arasındaki genlik ) 40-75 µ olmalıdır.

SHOPPRIMER UYGULAMASI

Boyama kabini sprey nozulların üzerinde gidip geldiği bir sistem içerecektir. Bu nozullar, çelik plakaların üniteden geçiş yönüne dik açıyla gidip gelerek malzemeyi bindirme yöntemiyle boyamaktadır. Bu boyama kabini, boya tozlarını ( dry sprey ) ve buharlaşan solventleri ortadan kaldırabilmek için, etkili havalandırmaya sahip olmalıdır.
Boyama kabini ile birlikte, ortamda sprey pompaları ve boyayı karıştırma işlemi için, ayrı bir bölge bulunmalıdır. Bu kapalı bölgenin sağlık koşullarına uyması ve herhangi bir yangın riskini önlemesi için, iyi bir havalandırma sisteminin olması gerekmektedir. Bu bölgede, boyayı bir tankın içinde homojenliğini sağlamak için devamlı karıştıran ekipmanlar bulunur.

KURUTMA ALANI

Kurutma alanı, boyanın tam olarak kurutulmasını sağlamak için yeterli genişlikte olmalıdır. Solventlerin çalışma ortamında, hava kirliliğine neden olmaması için, bu işlemin kapalı bir alanda yapılması gerekmektedir.

 

ETİKETLER: ,
Call Now Button