tr

SİYAH DKP-HRP SAC

1.671

SICAK HADDELENMİŞ SAC

Sac, levha haline getirilmiş demir malzeme. Kalın levhaların silindirler arasından geçirilmesiyle, yani haddelemeyle elde edilir. Değişik kalınlıklarda olan bu saclar, belirli standart ölçüler dahilinde veya şeritler halinde kesilir.
Çeşitli tekerlekli vasıtaların kapakları, gemi gövdeleri ve pek çok teknolojik uygulama sahası yanında sacların en önemli kullanılma alanlarından biri de elektrik araçlarıdır. Elektrik motorlarının rotor, stator sargılarının ve transformatör sargılarının çekirdeğini silisyumlu sac demetleri teşkil eder. Silisli sacların en önemli özelliği, taşıdığı silisyum sayesinde manyetik kayıpları minimuma indirmesi ve neticede verimi arttırmasıdır. Ayrıca demire katılan bu silis, demirin manyetik özelliklerinde zamanla meydana gelebilecek değişiklikleri azaltarak, demiri daha kararlı hale getirir. Haddeleme sırasında sac kristallerinin belirli bir doğrultuda yönelmesi sacın manyetik özellikler bakımından kalitesinin artmasına ve belirli bir manyetik devre için daha az saca ihtiyaç göstermesine sebep olur.

Kısaltma açıklamaları

RKK : KENARLARI KESİLMEMİŞ RULO
R : KENARLARI KESİLMİŞ RULO
TR : TEMPERLENMİŞ, KENARLARI KESİLMİŞ RULO
TRKK : TEMPERLENMİŞ, KENARLARI KESİLMEMİŞ RULO
HCKK : SOĞUK HADDELEMEYE UYGUN, KENARLARI KESİLMEMİŞ RULO
TCKK : SOĞUK HADD. UYGUN, BOBİN HAZ. GEÇMİŞ, TEMPERLENMİŞ, KENAR. KESİLMEMİŞ RULO
BCKK : SOĞUK HADD. UYGUN, BOBİN HAZ. GEÇMİŞ, KENARLARI KESİLMEMİŞ RULO
RP : DEKAPE EDİLMİŞ, KENARLARI KESİLMİŞ RULO
RPKK : DEKAPE EDİLMİŞ, KENARLARI KESİLMEMİŞ RULO
MRKK : MOTİFLİ, KENARLARI KESİLMEMİŞ RULO
RD : DİLİNMİŞ, KENARLARI KESİLMİŞ RULO
RPD : DEKAPE EDİLMİŞ, DİLİNMİŞ, KENARLARI KESİLMİŞ RULO
THRU : TEMPERLENMİŞ, KENARLARI KESİLMİŞ RULODAN KESİLMİŞ SAC
HRU : KENARLARI KESİLMİŞ RULODAN KESİLMİŞ SAC
HRUKK : KENARLARI KESİLMEMİŞ RULODAN KESİLMİŞ SAC
HRP : DEKAPE EDİLMİŞ, KENARLARI KESİLMİŞ RULODAN KESİLMİŞ SAC
LP : DEKAPE EDİLMİŞ, KENARLARI KESİLMİŞ RULODAN KESİLMİŞ LEVHA
LR : KENARLARI KESİLMİŞ RULODAN KESİLMİŞ LEVHA
LRKK : KENARLARI KESİLMEMİŞ RULODAN KESİLMİŞ LEVHA
L : KENARLARI KESİLMİŞ DÜZ LEVHA
LKK : KENARLARI KESİLMEMİŞ DÜZ LEVHA
DS : DÖKÜM SLABI


SOĞUK HADDELENMİŞ SAC ÜRÜNLERİ

Sac, levha haline getirilmiş demir malzeme. Kalın levhaların silindirler arasından geçirilmesiyle, yani haddelemeyle elde edilir. Sıcak olarak yapılan ilk haddelemeden sonra, düzgün bir yüzey elde etmesi için, soğuk haddeleme yapılır. Değişik kalınlıklarda olan bu saclar, belirli standart ölçüler dahilinde veya şeritler halinde kesilir.

Çeşitli tekerlekli vasıtaların kapakları, gemi gövdeleri ve pekçok teknolojik uygulama sahası yanında sacların en önemli kullanılma alanlarından biri de elektrik araçlarıdır. Elektrik motorlarının rotor, stator sargılarının ve transformatör sargılarının çekirdeğini silisyumlu sac demetleri teşkil eder. Silisli sacların en önemli özelliği, taşıdığı silisyum sayesinde manyetik kayıpları minimuma indirmesi ve neticede verimi arttırmasıdır. Ayrıca demire katılan bu silis, demirin manyetik özelliklerinde zamanla meydana gelebilecek değişiklikleri azaltarak, demiri daha kararlı hale getirir. Haddeleme sırasında sac kristallerinin belirli bir doğrultuda yönelmesi sacın manyetik özellikler bakımından kalitesinin artmasına ve belirli bir manyetik devre için daha az saca ihtiyaç göstermesine sebep olur.

Karbon Çeliği en düşük dayanıklılığı ve bu yüzden en ucuz olan perfore metal ürünlerin imalatında en fazla tercih edilen 3 hammadde türünden biridir.

Üretimi esnasında gerekli kalınlığa ulaşmak için rulo veya levha haline getirilirken merdanelerden geçmesi esnasında soğuk veya sıcak olması durumunda oluşan tip DKP çeliğin aşağıda çeşitlerini göreceksiniz.
Üretim şekli sonucunda bu hammaddenin maliyet, kalite ve mekanik özellikleri farklılık gösterecektir.
Sıcak Çekme normalde daha ucuz olmakta ve 1.5 mm ve yukarısı olan kalınlıkta olan levha ve rulolarda bulunmaktadır. Buna karşılık Soğuk Çekme daha hassas toleranslarda üretilmek için daha hassas yüzey kalitesi elde etmek için ve prat
ilkte her ölçü elde edilebilmesine rağmen 0.4 mm ile 1.5 mm arası kalınlıklarda hazır bulunmaktadır.
Aşınmaya dayanıksızlığından dolayı ya koruyucu bir kaplama ile kullanılmakta veya aşınmaya maruz kalmasının problem yaratmadığı yerlerde kullanılmaktadır. Kaplamada perfore işleminden sonra boya veya toz boya kullanılabilmekte bu şekilde malzeme tamamıyla korunabilmektedir. Çinko ve alumina bazlı kaplama malzemeleri (örnek: aluminize, daldırma galvaniz, anile galvanizli, vesaire) ile de üretilebilmekte ve bu şekilde de tedarik edilebilmektedir. Mamafih, perfore işlemi öncesi kaplama yapılmış malzemelerde perfore işlemi sonrası aynı koruma sağlanması perfore işleminin sonrası kaplamanın yüzeyden ayrıldığı yerlerde mümkün olmamaktadır.

Ticari Çelik (Sıcak Çekme, Soğuk Çekme, Galvanizli, Aluminalı)

Düşük maliyetli çelik iyi sıvama, çekme ve kaynak alma özelliklerine haizdir. Bunun yanında ortalama bir dayanıklılık ancak metal yorgunluğuna, aşınma ve bozunmaya daha müsaittir. Metal yorgunluğunun getirdiği etkileri azaltmak için sıvama çeliği tavsiye edilir.
Sıvama Çeliği (Sıcak Çekme, Soğuk Çekme)

Sıvamaya ve şekil almaya uygun mekanik özelliklerine haiz olan bu çelik tipi ticari çeliğe göre daha iyileştirilmiş olup üretim için daha iyi bir performans gösterir.

Çekme Çeliği (Galvanizli)

Ticari çelikten daha düşük güçte ve daha yüksek uzama katsayısına haiz olan ticari çeliktir. Ticari çeliğin çekme işlemi esnasında gerilmeden dolayı çatlama veya zayıflamaya maruz kaldığı durumlarda önerilir.

Dkp sacların kısaltma açıklamaları
CR : YIĞIN TAVLAMA YAPILMIŞ RULO
CRK : YIĞIN TAVLAMA YAPILMIŞ, KENARLARI KESİLMİŞ RULO
CRD : YIĞIN TAVLAMA YAPILMIŞ, DİLİNMİŞ RULO
CRS : YIĞIN TAVLAMA YAPILMIŞ, ROLODAN KESİLMİŞ SAC
CRSK : YIĞIN TAVLAMA YAPILMIŞ, KENARLARI KESİLMİŞ ROLODAN ÜRETİLEN SAC
CCR : SÜREKLİ TAVLAMA YAPILMIŞ RULO
CCRK : SÜREKLİ TAVLAMA YAPILMIŞ, KENARLARI KESİLMİŞ RULO
CCRD : SÜREKLİ TAVLAMA YAPILMIŞ, DİLİNMİŞ RULO
CCRS : SÜREKLİ TAVLAMA YAPILMIŞ, KENARLARI KESİLMİŞ RULODAN ÜRETİLEN SAC
CCRSK : SÜREKLİ TAVLAMA YAPILMIŞ RULODAN KESİLMİŞ SAC
CRF : TAVLAMA YAPILMAMIŞ, 1. SOĞUK HADDEHANEDE ÜRETİLMİŞ RULO
CCRF : TAVLAMA YAPILMAMIŞ, 2. SOĞUK HADDEHANEDE ÜRETİLMİŞ RULO
CRFS : TAVLAMA YAPILMAMIŞ, 1. SOĞUK HADDEHANEDE ÜRETİLMİŞ RULODAN KESİLMİŞ SAC
CCRFS : TAVLAMA YAPILMAMIŞ, 2. SOĞUK HADDEHANEDE ÜRETİLMİŞ RULODAN KESİLMİŞ SAC


HRP (Temizlenmiş Sıcak Sac)

HRP: Sıcak haddelenmiş rulo sacların HCL (hidroklorik asit) ile temizlemiş halidir.

Temizleme hattında yüzeyi temizlenen saclar isteğe göre yağlanabilir. Malzeme müşteri isteğine göre rulo veya boy kesilmiş olarak satılır. Temizleme hattımızın ana işlevi, soğuk haddelerimize hammadde üretmektir.
● Malzeme kalınlığı : 1.50-4.50 mm
● Maksimum genişlik : 1,600 mm
● Maksimum rulo ağırlığı : 25 ton


Call Now Button